Heti Syngenta növényvédelmi hírek - 2023.04.06.
Az elmúlt egy héten érdemi csapadék érkezett az ország nagy részén. Az ország keleti-délkeleti részén, a Dunántúl jelentős részén 10-20 mm, néhol ezt meghaladó csapadék érkezett. Máshol 5-10 mm volt. Néhány foltban volt 5 mm alatti mennyiség. (Forrás: idokep.hu)

Az OMSZ előrejelzése szerint a következő 5 napban az egész ország területén várható csapadék, amelynek átlagos mennyisége 5-10 mm lesz. Északkeleten várható 10-20 vagy ezt is meghaladó mennyiség, amely részben hó formájában érkezik az időszak elején. Itt összefüggő hóréteg kialakulására is van esély nem csak a magasabban fekvő részeken. A talajok hőmérséklete ma 3-5 oC körül van, a hidegebb északkeleten. A jövő hét közepére várható, hogy újból eléri a 10 oC-ot. A napraforgó és kukorica vetések még nem időszerűek ilyen talaj hőmérsékletnél. A talajok felső rétegének száradása megállt, újra 80-100 % körül van, miközben a mélyebb rétegek telítettsége közel van a 100 %-hoz. Kivétel az északnyugati országrész, illetve Dél-Alföld, ahol a felső 20 cm telítettsége 50-60 % körül van. Aszályos résznek csak Sopron és környéke tekinthető. (Forrás: met.hu)





Őszi káposztarepce gyomhelyzete
- A szárbaindult-bimbós állományokban viszonylag kevés gyom található. Alapvetően az őszi gyomirtások a csapadéknak köszönhetően jól sikerültek. Ahol van gyom, ott az ebszikfű, sebforrasztó zsombor, tarsóka szárbaindult állapotban vannak, míg a szőnyeggyomok virágoznak. Az első csoportba tartozó gyomok ellen időszerű a védekezés, míg a szőnyeggyomok ellen nincs megoldás ebben az állapotban már.
Kalászos gabonák gyomhelyzete
- Őszi búza szárbaindulás kezdete-zászlóslevél megjelenése (BBCH 31-37) fenológiai állapotban van. A kultúrnövény állapota országos képet tekintve heterogén. A gyomnövények is kifejezetten heterogén fenológiai állapotban vannak, akár egy táblán belül is. Az ősszel csírázóak az őszi kellemes mennyiségű csapadéknak és enyhe télnek köszönhetően folyamatosan csíráztak november-február időszakban. Így már bőven látunk virágzó, akár magérlelő kétszikűeket, nagyon fejlett, zsombékos egyszikűeket. A tavaszi csírázásúak megjelenését hátráltatja, lassítja a hideg talaj, a megkésett télies tavasz időjárása, azon gyomnövények, amelyek magasabb talajhőmérsékletet igényelnének a tavaszi csírázásukhoz sok helyen még nem jelentek meg. A jövő héttől várható a tavasszal csírázó gyom megjelenése (árvakelésű napraforgó, tavaszi vetésű gabonákban libatop, disznóparéj, parlagfű, stb.). Az országot járva számos helyen láthatunk virágzó szőnyeggyomokat, pásztortáskát, magszárba induló pipacsokat, 5-6 levélörvös ragadós galajt. Az ősszel, vagy az enyhe január folyamán csírázott egyszikűek már nagyon fejlettek, most van utolsó lehetőség kellő hatékonyságot elérő beavatkozásokra ellenük. Már találkozni lehet mezei acattal is.
- Az egyszikű gyomok közül a kezeletlen területeken jelentős egyedszámban fordulnak elő a nagy széltippan, rozsnok fajok, parlagi ecsetpázsit, olaszperje. Ezek a gyomok bokrosodás vége stádiumban vannak, tehát az ellenük való védekezés pont aktuális. Ahol vegyes gyomfertőzés van, akár egy- és kétszikűek együtt vagy több egyszikű gyomfaj, akkor az Avoxa Peak technológiai csomag használata jelent megoldást. Az Avoxa két hatóanyaga egyedülálló teljesítményt biztosít az egyszikű gyomok ellen, míg a Peak teszi teljessé a kétszikűirtó hatékonyságot. A csomagot 10-11 ha-on lehet felhasználni, a magasabb dózis a fejlettebb gyomok ellen, illetve az ecsetpázsit, olaszperje vagy a rozsnok fajok ellen javasolható. Önálló Avoxát is lehet vásárolni, amelyet a nem sikerült őszi gyomirtások felülkezelésére vagy a megkésett kezelésekre javaslunk. Dózisa gyomoktól és fejlettségtől függően 1,5-1,8 l/ha, adjuváns nem szükséges. A kultúrnövény 2. nóduszos állapotáig használható. Az Avoxa és az Avoxa Peak őszi búzában, durumbúzában, tritikáléban és rozsban engedélyezett. Fagyos éjszakák előtt és után nem javasoljuk az alkalmazását, illetve a kezelés ideje alatt min 10 oC hőmérséklet legyen.
- Ha csak kétszikű gyomok vannak jelen az állományokban, akkor az 5 ha-os területre, bokrosodás végéig alkalmazható, széles hatásspektrumú Peak Turbo alkalmazását javasoljuk. Hideg időben itt is várni kell használatával.
Kórokozók az őszi árpában
- Őszi árpa szárbaindulás-1. nóduszos állapotban vannak (BBCH 30-31). Hétvégére csapadékot jósolnak majd a következő hétre kezdődő felmelegedést. A mostani hideg és szeles napok nem kedveztek túlzottan az ápra kórokozóinak. Fertőzés mértéke az előző héthez képest nem változott. A felmelegedéssel a barna levélfoltosság háttérbe fog jobban szorulni, esetleges későbbi csapadékos és meleg időjárás esetén a hálózatos levélfoltosság új erőre kaphat. Az állományok jelentős része 1 nóduszos állapotban van a megfigyelt területeken, a gombaölő szeres kezeléseket sokan elvégezték még a hideg napok betörése előtt. Ez fontos is, mivel később az árpa gyorsan fejleszt új levélszinteket és a lent lévő kórokozók már nem érhetők el megfelelő fungicid borítottsággal. Jelenleg a hideg elmúltáig nem javasolt a gombaölő szeres védekezés tekintettel a hatóanyagok ilyen időben korlátozott növényen belüli mozgására.
Kórokozók őszi búzában
- Az őszi búza állományok többségében szárbaindulás2-3. nóduszos (BBCH 30-33) fenológiában vannak. Hétvégére újabb csapadék érkezhet majd felmelegedés. A melegebb időjárás kevesebb víz jelenléte mellett a lisztharmatnak kedvező, a tartósabb vízborítottság széllel társulva pedig a szeptóriás levélfoltosságnak. Az inókulum egyes táblákban jelentős mennyiségű, egyelőre azonban az alsó levélszintekre vagy száralapi részre (lisztharmat) korlátozódnak. A fungicides védekezésekre érdemes felkészülni és fertőzési nyomás függvényében 1-3 nóduszos állapotban elvégezni. Ajánlatunk az Amistar Era 0.8+0.4-0.5 l/ha vagy Amistar Prime 0.8+0.6 l/ha. Utóbbi triazolmentes megoldás, hűvösebb időben is hatékony, elsősorban erősebb lisztharmattal fertőzött területekre. Rovarölő szerrel, pl. Karate Zeon 5 SC vagy regulátorral, pl. Moddus Evo keverhető.
- Sok helyen lehet találkozni vírus által okozott tünetekkel. Sajnos ellene a védekezés már nem lehetséges.
- Fejlettebb állományokban időszerű lehet a regulátoros kezelés, amelyre a Moddus Evo 0,2-0,3 l/ha dózisban javasoljuk
Kórokozók repcében
- A repce fejlettsége az szármegnyúlás-zöldbimbós stádiumában vannak (BBCH 31-51), bár a fejlődésük a hűvösebb időnek köszönhetően lelassult. Húsvét hétvégére csapadékot jósolnak, emellett jelenleg is hűvös, fagyos reggelekre ébredünk, alacsony nappali hőmérsékletekkel és erős széllel. A légmozgás jelentősen szárítja a repce lombozatát, a fómás levélfoltosság és szárrák kórokozója számottevő terjedést nem tudott produkálni az elmúlt időszakban. Következő héttől felmelegedést jósolnak, várhatóan nem lesz meg a kellő levélfelületi vízborítottság, így a közeljövőben a kórokozó életfeltételei nem lesznek a legkedvezőbbek. Hamarosan nyílnak az első virágok, közeledik a fungicides állományvédelem, így más kórokozók mellett ez is gátolva lesz a későbbiekben. A kórtani nyomás alacsony repcében, a rovarok sem túl aktívak a jelenlegi fagyos, hűvös éjszakák és alacsony nappali hőmérsékletek miatt. Lassan a virágzás következik, amikor meghatározó lesz a tenyészidőszak hátralévő részére nézve egy megbízható, hosszú hatástartamú készítménnyel elvégzett fungicides állományvédelem. A fagyos reggelek miatt több állományban megfigyelhető a kuszaság, főhajtások görbülése, mivel a repce még nem virágzik nagy valószínűséggel ez a várható terméshozamra még nincs befolyással, a hajtások ki fognak egyenesedni.
- A fómás levélfoltosság ellen és növekedés-szabályozásra használjuk a Syngenta Kft. kínálatából a Magnello-t vagy Toprex-t. A Magnello dózisa 0,8 l/ha, szárbaindulástól sárgabimbós állapotig juttatható ki, a Toprex dózisa 0,3-0,5 l/ha, javasolt tavaszi kijuttatási idő szárbaindulás kezdete. Rovarölő szerekkel (pl. Karate Zeon 5 CS) keverhető.
Állati kártevők repcében
- A lehűléssel és az erős széllel a rovarok elrejtőztek. Szárormányos mindenhol van, de rejtetten a bimbókban és nincs semmilyen aktivitás a hideg és a szél miatt. A jövő héttől várható lassú mozgolódás. Amíg nincs virágzó növényegyed, addig a Karate Zeon 5 CS javasolható 0,15 l/ha dózisban. Előnye, hogy hideg időben is hatékony, nem felszívódó, de törekedjünk a megfelelő lémennyiséggel történő kijuttatásra. Regulátorokkal keverhető, pl. Magnello és Toprex. Ha megjelennek az első virágok, akkor a Monospel 0,2 l/ha dózisban használható. Bór tartalmú levéltrágyával is keverhető.
Állati kártevők kalászosokban
- Lehűlt az idő, az éjjeli fagy és az erős szél miatt a rovarok elrejtőztek, nem nőtt a számuk és nincs semmilyen aktivitás a hideg és a szél miatt. A jövő héttől várható lassú mozgolódásAhol szükség lehet rá, ott a Karate Zeon 5 CS 0,15-0,2 l/ha dózisban történő alkalmazása lesz hatékony. Gombaölő szerekkel és regulátorral keverhető.
Stresszkezelés kalászosban és repcében
- Az év első stresszhelyzete a hideg, fagyos időjárás, amely különösen az elindult vegetációban okozhat jelentős gondot. Kalászosban inkább a levelek perzselődésére hasonlító tüneteket okozhat, míg a virágbimbós-virágzó repcében a virágok elrugásában, termékenyülési gondokban jelentkezhet. A hideg időszak bekövetkezte előtt érdemes felkészíteni a növényeinket a stresszhelyzetre, kifejezetten erre a célra megalkotott biostimulátort használni. A portfóliónkban a Quantis alkalmazását javasoljuk. Dózisa 2,0 l/ha, keverhető gombaölő vagy rovarölő szerrel regulátorral. Gyomirtókkal nem javasoljuk együttes kijuttatását. A Quantis képes a várható időjárási stresszt kezelni, felkészíti a növényt a nehezebb periódusra, beindítja a növény természetes stresszkezelési reakcióját. A benne lévő kalcium és kálium pedig kifejezetten alkalmas a hideg időjárás okozta negatív következmények csökkentésére.
Boros Szilárd - kórtan
Horváth András - rovartan
Dr. Nagy Viktor - repce gyomok
Tóth Csantavéri Szilvia - kalászos gyomok
Fejlesztő mérnökök
Syngenta Kft.