2004-es bevezetése óta a Force 1,5 G a kukoricabogár elleni védekezés mintapéldája lett, neve összeforrt a kártevővel. A termelők megtanultak együtt élni vele, ismerik a biológiáját, az általa okozott kárt mértékét, a rizikófaktorokat és a védekezés lehetőségét. Kezdetben számos védekezési lehetőség, illetve hatóanyag állt a rendelkezésre akár kipróbálás, akár rendszeres használat szintjén. Teljesség igénye nélkül próbálkoztunk a csávázással, amelyről hamar bebizonyosodott, hogy csak részsikereket lehet vele elérni. Gyorsan kiderült az is, hogy a folyékony formulációk is csak ideig-óráig tudnak védelmet biztosítani. Sajnos közben számos hatóanyag ki is került a védekezési lehetőségek közül. Voltak köztük hatékonyak (pl. klotianidin) és kevésbé hatékonyak (pl. klórpirifosz-etil). Az állományban, kultivátorozáskor kijuttatott folyékony talajfertőtlenítők sem váltották meg a világot, ráadásul még elég magas toxikussággal is rendelkeztek.
De miért nem egyszerű a védekezés a kukoricabogár lárvája ellen?
Az Észak-Amerikából származó rovar ma már szinte honos kártevőnek számít, ahol kukoricát kukorica után vetünk biztosan számítani kell jelenlétére. Kártétele eltér a hagyományos talajlakó kártevőkétől. A drótférgek, pajorok a kelő növényt károsítják, tőpusztulást, hirtelen hervadást, gyenge fejlődést okoznak. Később a növény megerősödik, „kinő a kártevő foga alól” A kukoricabogár viszont később támad. Egy nemzedékes és tojás alakban telel a talajban. A lárvakeléshez szükséges hőösszeg átlagos tavaszon május utolsó napjaira gyűlik össze. Ekkorra a kukorica már fejlett és a vetés után akár 50 nap is eltelhetett. Ez még csak a lárvakelés, a kártétel júniusban tetőzik. A lárva élete mindössze 1-1,5 hónap, de ekkor okozza a legnagyobb kárt. A kártétel viszonylag könnyen behatárolható, mivel ahol nincs monokultúra, ott csak jelentéktelen, a termést negatívan befolyásoló kár nem várható. A nőstény előnyben részesíti a humuszban gazdag, nyirkos talajt. Az ilyen helyen 8-szor több tojás található, mint a tömött, száraz talajban. Lárvafejlődés idején a csapadékos időjárás kedvez a fejlődésüknek. Erős fertőzés (1. kép) esetén a kártétel mértéke elérheti a 3-5 t/ha-t is, de átlagos körülmények között a legalább 1-2 t/ha terméscsökkenéssel számolni lehet.

1. kép: Kukoricabogár lárva kártétele miatt megdőlt kukorica állomány, Nagyhegyes 2008
Az állomány gyakran elmarad a fejlődésben, később virágzik (2-3. kép).

2. kép: Balra Force 1,5 G-vel talajfertőtlenített rész kukoricabogárral fertőzött területen, 2017

3. kép: Balra nem kezelt növényzet elmarad a fejlődésben kukoricabogárral fertőzött területen, Nádudvar 2009
A korábban használt készítmények szinte azonnal dolgoztak, de ezzel a korai talajlakó kártevők (drótférgek, pajorok, mocskospajor) ellen voltak hatékonyak. Ezek nem voltak elegendőek a kukoricabogár ellen. Szükség volt olyan formulációra, amely képes lassabban, de fokozatosan leadni a hatóanyagot. Itt jöttek a képbe az agyagásványok. De nem mindegy, hogy a hatóanyag milyen típusú alapanyagra van felitatva. A Syngenta Spanyolországban találta meg azt az agyagféleséget, amely a legalkalmasabbnak bizonyult erre a célra. A logisztikai egyszerűség miatt az agyagbánya közelében építették azt a gyárat, ahol a Force 1,5 G készül immár 18 éve az egész Európa számára.
A hatóanyagok közül csak a teflutrin maradt, amely gázhatásának is köszönhetően legjobb kukoricabogár elleni készítménynek bizonyult. Kifejezetten talajlakó kártevők ellen lett kifejlesztve, csak talajfertőtlenítő granulátum és csávázószer formulációi léteznek. A formuláció minősége nem változott az elmúlt 18 évben. A hatóanyaggal szemben nem lépett fel semmiféle rezisztenciára utaló jel. Minden évjáratban képes volt leszorítani a gyökérkártétel mértékét a gazdasági kárt okozó szint alá. A kukoricabogár számára kedvezőbb évjáratban (szárazabb időjárás) is képes volt a gyökérkártétel és ezzel együtt a megdőlés szintjét néhány %-on tartani (4. kép).

4. kép: Lent Force 1,5 G hatása a kukorica gyökérzetére kukoricabogárral erősen fertőzött területen, Bonyhád 2020. július 6.
A kukorica számára kedvező időjárásnál (csapadékosabb), amikor a természetes gyökérregeneráció erőteljes, a Force 1,5 G képes 0 szintre csökkenteni a megdőlés nagyságát. Ezzel a tulajdonságokkal a Force 1,5 G képes a legnagyobb termést is biztosítani akár kukoricabogárral erősen fertőzött területen. Várható gyengébb fertőzöttség mellett 12-13 kg/ha dózist érdemes választani, míg, ha az elmúlt években erősebb kártételt tapasztaltunk, akkor érdemes a magasabb engedélyezett dózist kijuttatni, ami 14-15 kg/ha (1. ábra). A vetőgépek beállításánál figyelembe kell venni a Force 1,5 G fajsúlyát, ami 0,68-0,72 kg/l körül van.

1. árba: Force 1,5 G és Force Evo hatása a kukoricabogár lárva által okozott gyökérkártételre (IOWA skála) és a megdőlés arányára (%), Bonyhád 2019
Védekezés kukoricabogár lárvái ellen
Kukoricabogár ellen a Force 1,5 G már 18 évben bizonyította (szélsőséges időjárásban is), hogy hatékony készítmény (2. ábra).

2. ábra: Talajfertőtlenítők hatása a gyökérkártételre kukoricabogárral fertőzött területen 4 kísérleti helyszín átlaga, 2020
Képes leszorítani a gyökérkártételt a kártételi küszöbérték alá, megakadályozva ezzel a megdőlést (3. ábra).

3. ábra: Különféle védekezési megoldások hatása a dőlésre kukoricabogárral erősen fertőzött területen, Károlyháza 2021 (%)
Az elmúlt 18 év kísérleteinek átlagában a Force 1,5 G 1,7 tonna termést mentett meg hektáronként.

A Force 1,5 G a bevált, csökkentett portartalmú granulátum formulációban 20 kg-os kiszerelésben kerül forgalomba. Az alumíniummal bélelt papírzsák csomagolás ellenáll a mechanikai hatásoknak. Szabad forgalmú készítmény.
2021-ben kapott engedélyt a Force Evo. A készítményben a 5 g/kg teflutrin hatóanyag mellett egy teljes tápanyag sor is található. 10 % nitrogén és 41 % foszfor mellett 2 % cink és 3 % mangánt is tartalmaz. A készítmény elsősorban drótférgek ellen javasoljuk, de ha nem várható erős kukoricabogár fertőzöttség (előző évben imágók ellen egy vagy két alkalommal állománykezelés történt vagy a talajtípus kevésbé kedvező a lárvák részére: humuszos homok, vagy erősen kötött agyagos talaj) akkor ki lehet használni az ilyen területeken is a Force Evo starter hatását (4. ábra).

4. árba: Talajfertőtlenítők hatása a gyökérkártétel mértékére kukoricabogárral fertőzött területen 13 kísérleti helyszín 2021 IOWA skála 0-3
Ez a képesség lehetővé teszi azt, hogy különösen hideg májusi időjárás esetén, amikor erősen gátolt a foszfor természetes felvétele a talajból, akkor a növény rendelkezésére áll egy extra mennyiségű tápanyag. 2021-ben ez különösen látványos volt, mivel a rendkívül hideg április-májusi időjárásnak köszönhetően a kukorica csak vegetált ebben az időszakban. A Force Evo által biztosított extra foszfor segített a növénynek ennek a kedvezőtlen időszak átvészelésében, erőteljesebben fejlődött, nem volt lilás elszíneződés a leveleken. Ez a gyorsabb fejlődés megmaradt szinte az egész tenyészidőszakban, korábban virágzott a Force Evo kezelésben részesült terület és a betakarítás idején is 0,5-1,0 %-kal alacsonyabb nedvességtartalommal lehetett betakarítani a terményt.
A Force Evo tehát biztosít egy megfelelő védelmet a kukoricabogár lárvák ellen a gyengébben fertőzött területeken (5. kép).

5. kép: Lent Force Evo hatása a gyökérzetre kukoricabogárral fertőzött területen, fent kezeletlen, Bonyhád 2020. július 6.
Ugyanakkor ki lehet használni azt a magas hozzáadott értéket, amit a starter tápanyag biztosít a növénynek:
- Teflutrin tartalom: 10-14 ezer Ft/ha (Force 1,5 G értéken számolva)
- Nitrogén és foszfor tartalom: 10-12 ezer Ft/ha (40-60 kg/ha makrostarter műtrágya értéknek felel meg)
- Cink tartalom: 5 ezer Ft/ha (magas cink tartalmának köszönhetően nincs szükség külön menetben Zn tartalmú levéltrágyára, mint más hasonló talajfertőtlenítők alkalmazása esetén
- 0,5-1,0 %-kal alacsonyabb nedvesség tartalom szárításkor: 5-15 ezer Ft/ha (termésátlagtól és a gázártól függően)
Így összesen a termék értéke 30-46 ezer Ft/ha.
Ez természetesen sok mindentől függ (termésátlag, gáz, illetve műtrágya árak), de a mostani időszakban érdemes ezzel kalkulálni. Nem beszélve a kártevők elleni védelemről, amely kukoricabogár esetében még egy gyengébb fertőzöttségnél is elérheti az 500-1000 kg/ha-t (5. ábra), aminek értéke manapság 40-80 ezer Ft/ha.

5. ábra: Talajfertőtlenítés hatása a termésre 13 kísérleti hely átlagában (ahol dőlés is volt), 2021
A Force Evo ajánlott dózisa kukoricabogár lárva ellen 20 kg/ha. A Force Evo fajsúlya 0,9 kg/l, tehát nehezebb, mint a Force 1,5 G. Ezt a beállításoknál figyelembe kell venni.
Minden esetben tartsa be a címkén lévő védőfelszerelések használatát előíró rendelkezéseket.
A következő felhasználási javaslatunk van kukoricában:

A Force 1,5 G minőségben és hatékonyságban is bizonyított az elmúlt 18 évben. Válassza most is és nem fog csalódni!
Horváth András, fejlesztő mérnök
Papp Zoltán, kukorica kampány menedzser
Syngenta Kft.