Tokaji borvidék betegség-előrejelzése

Szőlő növényvédelmi előrejelzés a Tokaji borvidék (Sárospatak) szőlőtermesztői számára

2023.06.29.

A júniusi időjárás az elmúlt időszakot tekintve rendkívül sok csapadékot eredményezett Sárospatak környékén. Az elmúlt két hétben megközelítette a 60 mm-t. A magas páratartalom folyamatos levélnedvesség-borítottságot eredményez, amely nagyon kedvező feltételeket teremt kifejezetten a peronoszpóra terjedésének. 

Szőlő munkák esetében a hajtás igazítás, befűzés és visszavágási munkálatok vannak folyamatban a meleg hatására a hajtások növekedése rendkívül intenzív. Ebben a fenológia fázisban kiemelten fontos a hajtásbefűzés, hónaljhajtások leválogatása és a csonkázás időben történő elvégzése! Egyfelől a nagyobb szelek viharok a gondozatlan ültetvényekben nagyobb kárt tehetnek, másrészt a buja, gondozatlan ültetvényekben a növényvédelmi kezelések hatékonysága jelentős mértékben csökken.

Fontos, hogy gondot fordítsunk a sorköz és sor alj kezelésére is (kaszálás, sorközművelés). Az elmúlt időszak rendkívül sok csapadékot hozott, ez a meleg idővel párosulva a gyomok gyors felszaporodását eredményezi, ami nagy hatással van a szőlő saját mikroklímájára.

Kórokozók

Lisztharmat
Fontosnak tartom felhívni a gazdák figyelmét, hogy a csapadékos időjárás ellenére ne feledkezzünk el a lisztharmatról. Jelentős lisztharmat tünetek nem mutatkoznak szerencsére az ültetvényekben és ilyen csapadékos időben inkább a peronoszpóra megjelenése miatt aggódunk, de a gyorsan váltakozó esős-napos periódusok kedveznek a lisztharmat megjelenésének is. Egy-egy rövidebb hosszabb ideig tartó eső után kialakult napos időben a lisztharmat fertőzés veszélyének kockázata igen jelentős!

A Syngenta technológiájában lisztharmat ellen felszívódó készítményként a penkonazol hatóanyagú Topas mellett, a ciflufenamidot és difenokonazolt tartalmazó Dynali ajánlott, 0,5 – 0,65 l/ha dózisban, mely a feketerothadás betegség ellen is hatékonyan működik. Mellé kontakt készítményként a kén hatóanyagú Thiovit Jet javasolt 3-5 kg/ha dózisban. Az elemi kén nem csak a lisztharmat elleni hatékonysága miatt fontos, hanem az általános növényi higiénia fenntartásában és az atkák elleni védekezésben is szerepet játszik.

Továbbá mind hagyományos, mind ökológiai gazdálkodásban jó választás lehet a kontakt kén hatóanyag mellett a Taegro alkalmazása, lombfeület méretétől függően, 0,185-0,37 kg/ha -os dózisban. A készítmény ökológiai gazdálkodásban engedélyezett és szerepel az Agro-ökológiai Program ültetvényekben felhasználható biológiai ágens listáján is.

Peronoszpóra
A kórokozó első tüneteinek megjelenése nagyban függ a fajta érzékenységétől, területi adottságoktól, az időjárási körülményektől (csapadékos időjárás, hosszabb levélfelület nedvesség kedvez a gombának), melyek az elmúlt időszakban sajnos rendelkezésre álltak. Június utolsó napjaiban szinten nem volt olyan nap, mikor nem esett valamennyi csapadék. Sárospatak Királyhegy dűlőjében kihelyezett mérő minden nap mért csapadékot, összesen 34 mm mennyiségben. Folyamatosan figyelemmel kell kísérnünk a szőlő fejlődését és fontos preventív jelleggel fellépni a fertőzés . Figyelmesnek kell lenni, nem szabad megfeledkezni róla, hogy akár néhány órányi levélfelület nedvesség különbség is elegendő ahhoz, hogy az egyik területen megjelenjenek az elsődleges tünetek, a másik közelben fekvő területen pedig ne okozzon problémát a peronoszpóra.

A preventív védelem biztos pontja lehet a Syngenta Pergado F készítménye. Ajánlott dózisa 2-2, kg/ ha, előnye, hogy mandipropamid hatóanyaga mellett folpetet is tartalmaz, ami a korai szürkepenész fertőzés ellen biztosít védelmet. Továbbá különleges tulajdonságainak köszönhetően a permetezés után 1 órával már esőálló!

Fekete rothadás
A borvidék egyes pontjain tapasztalható a korokozó jelenléte. A tünetek könnyen megtalálhatóak a leveleken elhaló, nekrotizálódó foltok formájában. Nagyon fontos az ellenne való védekezés, hisz nagyon komoly termésveszteségeket okozhat.  Amennyiben a levélen található foltokban fekete piknídiumokat találunk akkor elengedhetetlen a kezelések folytatása, hisz a gomba ezekből szórja szét konídiumait, amivel a fürtöt is megfertőzi.  A Syngenta javaslatában a már a lisztharmat esetében említett Dynali készítmény a megoldás 0,5 – 0,65 l/ha dózisban, mely a feketerothadás betegség ellen is hatékonyan működik.

Szőlő

Szőlő betegség-előrejelzés a hazai borvidékekre