Azonosították az egyre északabbra terjedő uborkavírust

Zöldség
Azonosították az egyre északabbra terjedő uborkavírust

Tavaly nyáron számos bajor farmer jelentette, hogy uborkáikat ismeretlen betegség támadta meg. A fertőzés többek között klorofill-hiányhoz (levelek sárgulása) és a levélek megvastagodásához vezet és bizonyos esetekben hatalmas termésveszteségekkel jár.

A fertőzöttség a legtöbb bajorországi állományban elérte a 90 százalékot, miközben a terméshozam felére csökkent. A szerológiai és molekuláris tesztek kétségtelenül bizonyították, hogy a növényeket a CABYV fertőzte meg.

A vírus neve jól leírja a betegséget azaz, a tökféléket károsító levéltetű által terjesztett sárgulást okozó vírus (Cucurbit Aphid-Borne Yellows Virus, CABYV). A kórokozó egyébként 1988 óta ismert, egyaránt megtámadja az uborkát, a cukkinit és a tököt.

Dr. Wulf Menzel, a braunschweigi Leibniz Intézet növényi virológusa, a nürnbergi és a Freising-i kollégákkal közösen először izolálta az „uborkavírust”, amely későbbi kutatásokban hozzájárul a vírus jobb megismeréséhez.

Mivel a vírust levéltetvek terjesztik és a mediterrán térségben gyakori, valószínűsíthető, hogy a klímaváltozás miatt Közép-Európában is elterjedhet, jegyezte meg Wulf Menzel. Időközben a betegséget Szlovákiában is kimutatták.

A növényvirológus, hatékony megelőző intézkedéseket javasol a levéltetvek terjedésének megakadályozására, ami csökkentheti vagy megakadályozhatja a kórokozó terjedését.


Kapcsolódó cikk:

Elsie F1 - A Jolly Joker!