Kunsági borvidék betegség-előrejelzése

Szőlő növényvédelmi előrejelzés a Kunsági borvidék szőlőtermesztői számára

Nagykőrös-Cegléd-Monor-Kecel-Lőrinci térségére

2024.04.25.

A múlt hét második felében egy hidegfront okozott erős lehűlést a Térségben. Az Alföld középső részén, É-D-i tengely irányban, az országban szinte csak itt, a reggeli hőmérsékletek -2 °C-ig süllyedtek. Szerencsére csak egy napig tartott a fagyos reggel, másnap már nem ment 0 fok alá a hajnali hőmérséklet, de az elkövetkező napokban hideg időjárás uralkodott. A fagy nem károsította a szőlőt, a hideg időjárásban azonban napokra leállt a növekedés. A betegségek is „visszahúzódtak”, a lisztharmat számára sem volt kedvező a hideg időjárás. Ennek ellenére sokan permeteznek, és jól is teszik, mivel most, a felmelegedő időjárásban majd ismét támadhat a betegség. Csapadék nem volt a Térségben. Az ültetvények többségében 30-60 cm hosszúságú hajtások a jellemzőek, de helyenként 60-70 cm-es hajtások is vannak már.

A lisztharmat tünetei elszórtan megjelentek az ültetvényekben. A védekezések megkezdése mindenképpen indokolt. A gazdálkodók egy része már túl van az első permetezésen. Kontakt és felszívódó készítmények kombinációjával védekeztek a lisztharmat ellen. Az elmúlt héten tapasztalható reggeli hideg időjárás miatt több helyen, a fejlődésben egyébként is visszamaradottabb fajták esetében – ilyenek a Cabernet-k – több napra leállt a növekedés, így ezekben a fajtákban türelmesen ki kell várni a növekedés újraindulását. Növénykondicionáló készítmények használatával gyorsan átlendíthetjük az ültetvényt a megtorpant fejlődésen.

Az ültetvényekben fokozottan kísérjük figyelemmel az atkák előfordulását. Közepes számú atka is komoly kárt tehet a növekedésben átmenetileg megtorpant állományok esetében. Amikor már kialakul a gubacsnál a nemez a fonáki oldalon, akkor már csak szerény hatékonysággal védekezhetünk a kártevő ellen. A nagy adagú kénnel végzett permetezés ebben a mostani időszakban nagyon hatásos ellenük. Megismételve, kétszer egymás után a kénes lemosásszerű permetezést, egyedszámuk annyira lecsökken általában, hogy ezek után közepesen fertőzött ültetvények esetében nincs szükség speciális atkaölő szeres kezelésre a továbbiakban, nyár elejéig. Erős fertőzés esetén ne sajnáljuk - az egyébként nem olcsó - speciális atkaölő szereket kijuttatni. Az erősen fertőzött szőlő hajtásnövekedése lelassul, és a szívogatott hajtások a későbbiekben nem tudják a fejlődő fürtöket ellátni tápanyaggal. Jelentős termésveszteséggel lehet számolni az ilyen ültetvényekben.

tarka szőlőmoly gyengén, de folyamatosan rajzik. Szex-feromon csapdáink átlagosan 4 db-ot fogtak a héten. A hűvös időben lecsökkent a rajzó egyedek száma, várhatóan a hét végétől kezdődő melegedést követően erősebb rajzásra számíthatunk. A folyamatosan rajzó egyedszámból következőleg a molyok erős kártételére lehet számítani az idei évben. Az első lárvák megjelenése 2 hét múlva várható. Ezt követően 1 héttel időzítsük a kontakt rovarölő-szeres kezelést a tömeges lárvakelés idejére. Amennyiben nem akarjuk, hogy a lárvák kelése megkezdődjön, megelőzhetjük azt kitinszintézis-gátló készítmény használatával, amelyet a rajzáscsúcsban kell kijuttatni. A tőketörzsön előtört kis hajtásokat távolítsuk el még most, mielőtt azok megerősödnének. A hajtásválogatás is fontos a fejlődő szőlőben. A tőkék így mielőbb a megmaradt, kiválogatott szép, erős hajtásokba tudják összpontosítani a növekedési energiájukat. Csak annyi hajtást hagyjunk meg folyóméterenként, amennyit erőteljes növekedéssel, nem túl sűrű lombozattal tud kinevelni a tőke. Minél korábban beállítjuk a „terhelést”, annál jobb a tőke biológiájának.

A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. Sorkezelés formájában kijuttatva a glifozát hatóanyagú szereket, eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt. Az említett hatóanyag minden magról kelő és évelő gyomnövényt irt. A gyomnövények 15-25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki. Évelő gyomnövények ellen a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20-25 cm-t, a magasabb dózist kijuttatva javasolt használni. Apró szulák ellen közvetlen a szulák virágzását megelőző időszakban használhatjuk eredményesen a gyomirtószereket. A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás.

A meteorológiai állomások által mért adatok

2024.04.26. - 05.02.Heti átlaghőmérséklet (°C)Csapadékösszeg (mm)
Lőrinci14,10
Monor13,70
Cegléd13,80
Nagykőrös13,91
Kecel13,50

Pénteken egy ciklon alakíthatja időjárásunkat, általában erősen felhős, gomolyfelhős időre, és sokfelé, de szórványosan kialakuló esőkre van kilátás. Szombaton hidegfronti hatás ígérkezik. Még sok, de szakadozottá váló felhőzet mellett szórványosan alakulhatnak ki záporok. A szél csak zivatarok térségében erősödhet fel. Vasárnap előreláthatólag már több napsütés lehet, de erőteljes gomolyképződéssel és újabb záporok, zivatargócok kialakulásának esélyével. A következő 7 napban a Térségben 12 mm csapadék várható. (Forrás: http://www.eumet.hu/).

A Syngenta ajánlata erre a hétre:

A szőlő növekedése megtorpant
A szőlő növekedése megtorpant
A hűvös időjárásban az atkák kártétele szembetűnőbb lett
A hűvös időjárásban az atkák kártétele szembetűnőbb lett
chevron_left
chevron_right

Szőlő

Szőlő betegség-előrejelzés a hazai borvidékekre

Szőlő növényvédelme - 2024

Szőlő növényvédelme

Ez a termékleírás tájékoztató jellegű, a készítmény felhasználása előtt olvassa el a címkéken található használati utasítást!